titulni_foto_dotazy
KONTAKTY
ceskyenglish

ČASTÉ DOTAZY
Jak je postup přihlášení do vybraného kurzu?
Přihlášení se do fotografických kurzů Studia PvM je velmi jednoduché. V podstatě stačí jen projevit zájem o konkrétní kurz nebo workshop (viz kontakty) a tak se zařadíte do databáze zájemců. Poté Vám budou automaticky zasílány nabídky jednotlivých termínů zvoleného kurzu s tím, že k potvrzení objednávky a rezervace místa dochází až v okamžiku uhrazení zálohy.

Můžete mi poradit, který kurz je pro mne nejvhodnější? S fotografií teprve začínám.
Pokud s fotografií opravdu začínáte, tak naprosto ideální volbou je dvouměsíční kurz Fotografie I nebo dvoudenní kurz Fotografie I Expres. Obsah probrané látky je v obou kurzech je stejná, ale Fotografie I Expres je určený především mimopražským zájemcům, protože probíhá během jednoho víkendu. Pokud je to možné, tak doporučujeme absolvovat spíše dvouměsíční kurz, protože obsahuje osm dvouhodinových lekcí a umožňuje lepší zažití probrané látky díky průběžně konzultovaným domácím úkolům.

Který fotoaparát je vhodný pro účast na kurzu? Bude mi stačit digitální kompakt?
I když pro absolvování kurzu není potřeba vlastnit žádný drahý a maximálně vybavený přístroj, tak určité minimální požadavky na fotoaparát by měly být splněny. Nezáleží na tom, jestli se jedná o tzv. zrcadlovku nebo kompakt, ale fotoaparát by měl umožňovat práci v poloautomatických režimech předvolby clony a expozičního času. Jestliže o pořízení nového fotoaparátu uvažujete a nemáte zatím zvolený konkrétní model, tak s nákupem doporučujeme počkat minimálně do první lekce kurzu.

Fotografuji již delší dobu a myslím si, že techniku ovládám. Některé snímky ale nevycházejí podle mých představ a cítím potřebu dalšího zdokonalování. Uvažuji o tom, který kurz je pro mne nejvhodnější.
V takovém případě záleží jen na Vašem zájmu o konkrétní fotografický žánr. Pokud hledáte jen jednorázový kurz, tak si můžete vybrat z nabídky tématicky zaměřených workshopů, jako jsou Portrét, Noční fotografie a luminografie, Krajinářská fotografie nebo Letní škola fotografie. V případě, že se chcete fotografii věnovat více do hloubky, tak doporučuji absolvování kurzu Fotografie II Art nebo Fotografie II Profi. Zájemcům o současnou fotografii a umění je určen kurz Akademie současné fotografie.

Jsou vaše kurzy vhodné i pro úplné začátečníky?
Rozhodně ano. Prvotním impulsem k založení kurzů Studia PvM byla právě absence kvalitního vzdělání pro začátečníky. Jedinou podmínkou účasti je fotoaparát umožňující práci v poloautomatickém režimu a výběr z kurzů Fotografie I nebo Fotografie I Expres.

Kolik je v jednotlivých kurzech účastníků? Obávám se, že při hromadných kurzech se nic nenaučím.
Máte naprostou pravdu. Většina dnes nabízených fotografických kurzů stěží naplní očekávání zájemců. Jednotlivé kurzy Studia PvM jsou dimenzovány tak, aby počet účastníků zaručoval každému důkladné pochopení a procvičení dané problematiky. V našich kurzech se pracuje v malých skupinkách tvořených ze 4-8 účastníků (podle typu kurzu).

Věnujete se v kurzech spíše technické stránce fotografování nebo kompozici snímků?
U všech kurzů se snažíme o vyváženost mezi formou a obsahem fotografií, ale otázkám kompozice a obsahového řešení věnujeme více pozornosti spíše v kurzech pokročilejších a déledobějších než v jednorázových workshopech.

Bylo by možné váš fotografický kurz věnovat i jako dárek? Vystavujete např. nějaké dárkové poukazy?
Samozřejmě, dárkové poukazy jsou běžnou praxí. V případě zakoupení kurzu jako dárku stačí zaslat potřebné údaje a za základě toho obržíte dárkový poukaz. Datum plnění je možné stanovit individuálně, běžná doba platnosti poukazu je cca 6 měsíců.

Nabízíte v rámci kurzů i rekvalifikační studium fotografie, popř. jinou formu vzdělání pro zájemce o profesionalizaci?
Ano, ale upřímně řečeno jsme se otevření rekvalifikačního studia po dlouhou dobu bránili. Myslíme si totiž, že získat skutečně profesionální vzdělání během několika měsíců není možné a navíc jsou od roku 2008 fotografické práce vyřazeny ze seznamu koncesovaných živností (tento fakt většina vzdělávacích institucí tají). Vzhledem k četných žádostem jsme se ale nakonec rozhodli rekvalifikační studium zahájit a připravili jsme tak, aby byla výuka co možná nejefektivnější. Naše rekvalifikační studium, které je akreditované Ministerstvem školství probíhá v rámci pětiměsíční verze kurzu Fotografie II Profi. Tento kurz je určen pro všechny, kdo mají zájem o důkladné zvádnutí fotografického řemesla nebo pro zájemce, kterým vzdělávání financuje pracovní úřad.