Díky za uspořádání kursu Digitální laboratoř. Já osobně jsem byla velice spokojená. Ani jsem nečekala, že je možné některé věci takto vstřebat, z Photoshopu jsem měla strach, tím spíš, že ho normálně nepoužívám. Lektor byl vynikající, vykládal jasně a srozumitelně, určitě byla velká výhoda, že se kurs konal v tomto počtu lidí, byl pak prostor pro jednotlivé dotazy, případně povysvětlení některých nejasností. Klidně bych uvítala pokračování. Ještě jednou děkuji a jsem vaším velkým příznivcem.
Pavlína Kotzová

Myslím že první velkou výhodou kurzu Temná komora je počet účastníků. Myslím, že každý měl dostatek času na to si projít celý negativní i pozitivní proces nejprve pod vedením a poté i sám. Další velkou výhodou je místo konání, v plně vybavené laboratoři je zhotovování fotografií i pro úplného začátečníka příjemné. Nemluvě o dojmu jaký na první pohled zanechá na fotoamatérovi zvětšovák Durst 5×7… A samozřejmě hlavní deviza kurzu je v osobnosti slečny Kabůrkové. Již od prvních chvíle všichni účastníci kursu jasně cítili že se setkali s umělkyní absolutně oddané věci, která slovo kompromis nemá ve svém repertoáru. Je to myslím člověk s hlubokou znalostí věci a zároveň s pochopením k začátečnickým nejistotám. Co dodat na závěr ? Snad jen přání aby se dařilo podobné kurzy pořádat i v budoucnu protože odcházet po jednom jediném odpoledni s vlastnoručně vytvořenou krásnou zvětšeninou domů je zážitek vskutku magický.
Jiří Sýkora

Děkuji za super kurz pro začátečníky. Kurz se mi moc líbil, je praktický a já jsem konečně pochopila, co to je clona a čas, co to je hloubka ostrosti a jak se s nimi dá pracovat. Líbil se mi také malý počet účastníků kurzu. Od teď uz plně automatické režimy na foťáku nenastavuju :). Už se těším na další kurz.
Lenka Králová

V reflexi kurzu Fotografie I musím vyjádřit samou spokojenost. Vím, že by produktivnější asi byla konstruktivní kritika, ale co naplat, nenacházím ji. Jednotlivé části se mi zdají býti vhodně řazeny a i struktura jednotlivých hodin byla dobrá. Ze všeho nejvíc mi vyhovoval lektor Pavel Matela a až ke konci jsem na jeho stránkách zjistil jaká je kapacita a přitom byl příjemně autentický a uvolněný. Jednak mě kurz bavil (což je pro mě ve spojení s jakýmkoli vzděláváním zásadně důležité) a druhak nabízel spoustu podnětů k úvahám, a to i téma fotografie přesahující. Tedy ještě jednou díky!
Roman Vetešník

Temná komora byla fakt super. Jeden z nejlepších kurz, na kterém jsem kdy byl. Fakt se mi to moc líbilo. Já jsem o vyvolávání nevěděl vůbec, ale vůbec nic, tak možná proto mě to tak nadchlo. Už jsem na pár kurzech byl a Tereza Kabůrková byla jeden z nejlepších vyučujících, které jsem kdy měl. Trošku váhám nad tím, jestli tu komoru zařizovat, nebo ne. Uvidíme.
Pavel Pokorný

Kurz Fotografie II Profi mi dal úplně nový pohled na fotografie a pochopení, že za 3 měsíce se to všechno opravdu nemůžu naučit. Přesto ale sama vidím určitý pokrok a hlavně cítím obrovský potenciál do budoucna. Trochu mi vadil nedostatek informací, někdy jsem nevěděla, co se bude na hodině odehrávat, co přesně si mám na hodinu vzít a taky jaké jsou konkrétní požadavky na dílčí úkoly nebo závěrečnou práci. Byla jsem zklamaná, že závěrečná hodina vyšla do ztracena a že jsem závěrečné hodnocení nemohla sdílet se svými kolegy. Líbila se mi ale praktická možnost si všechno vyzkoušet a na všechno se zeptat, každá chvilka kurzu byla nabitá informacemi a nikdy jsem se nenudila. Na kurzu bych ještě ocenila malá skripta se shrnutím postupů, tipů a varování.
Glena Rauerová

Váš kurz Fotografie I mi hodně dal. Musím říct, že mě mile překvapilo, že lektor Pavel Matela přimo na hodinách s lidmi individuálně prakticky konzultuje, jak kýženého efektu (o kterem lekce je) docílit – tj. jak se poprat právě s tím jejich foťákem. Hodiny měly logickou návaznost a směr. Líbily se mi i konzultace fotografií na začátku, nicméně mám pocit, že by si někdy zasloužily trošku víc času. Kurz se mi celkově hodně líbil. Zprávu o kvalitě vašich kurzů šířim dál, takže se tešte na řadu mých kamaradů ve fotografii.
Jitka Zowadova

Kurz se mi moc líbil. Hodně jsem se naučil a hlavně jsem uvědomil kolik mi ještě chybí. V kratkosti: Učení – vyborné, Prostředí – dobré, Počasí – anglické, Společnost – fantastická!!
Graham Johnston

Kurz Fotografie II Profi mi v mnohém mi otevřel oči, nevím jestli ještě někdy v životě budu fotit jídlo či sklo, ale alespoň jsem si vyzkoušel, že udělat dobrou fotku je opravdu “kumšt”. Osobnost hlavního lektora Pavla Mately byla pro mě motivací, proč jsem se přihlásil a proč si myslím,že toto nebylo naše poslední setkání. Měl bych spíš než výtku jednu připomínku. Ta se týká délky celého kurzu a pravidelnosti schůzek. Pro další účastníky bych udělal v setkávání alespoň mezeru co dva týdny a měsíc pauzu pro odevzdání závěrečné práce. U těch pravidelných pauz by se mělo zohlednit, že přeci jenom už ty námi donášené fotky netrvají chvíli (jako v Foto I) a za sebe musím říci, že jsem měl problém plnit, co se po mě týden od týdne chtělo.
Klečka Martin

A kurz byl super!! Pro mě to byl velmi srozumitelný a přehledný úvod do práce s fotkami ve Photoshopu. Přesně to, co jsem od něj víceméně očekávala. Radek Pokorný vše vykládal krok za krokem a také velmi trpělivě odpovídal na dotazy, eventuelně opakoval některé kroky a informace, když bylo potřeba. Takže to nemělo chybu.
Renée Trnková

Na kurz Krajinářská fotografie jsem se přihlásil kvůli kamarádovi, aby nejel sám a taky aby jsem poznal jak to na takovýchto kurzech vypadá a musím říct, že mne kurz velmi příjemně překvapil. Atmosféra dobrá, úbytko supr a i lektor s dobrými nápady a know-how mi prisel výborný! 🙂 Řadu věci jsem sice znal, ale přesto jsem od Pavla Mately občas zaslechl něco co dělám blbě/jinak a pokud to budu dělat dle jeho rady, tak mě to jistě pomůže sve výstupy zlepšit. Obecně bych pak jen možná ocenil, kdyby se vedla i širší diskuze o kompozičních pravidlech – založená spíše na lektorových zkušenostech co divaka upoutá a co ne atd. Závěrem – s kurzem jsem spokojený byl a škoda jen počasí. Diky
Tomáš Stařík

Ke kurzu Fotografie I Expres nemám sebemenší připomínky, protože jsem s ním byla nad své očekávání spokojena. Díky za rady a tipy, a budu-li mít v budoucnu příležitost, ráda se zúčastním některého dalšího kurzu.
Lenka Dočkalová

Kurz Fotografie I mne moc zaujal a jednoznačně mě někam posunul. Nesmírně mi vyhovovalo plnění jednotlivých úkolů, díky nimž se mi probraná látka ujasnila a usadila. Pravidelné prohlíženi fotek (úkolu) jednotlivých účastniků kursu bylo pro mne nesmírně obohacující v obou kursech. Nejsem technický typ a tak s technikou foťáku neustále bojuji a jasná zadaní a možnost provádění konkretních úkolu mi velmi pomohla v ozřejmění těch nejjasnějších a pro posun někam nejdůležitějších fotografických pravidel. Pochopila jsem pravidla používani clony a času, měření světla a pomalu začínám fotit to, co sama chci a jak to chci. Ten kurs jednoznacne splnil ma ocekavani. Co se týče druhého kurzu Fotografie II Art, tak kdyby byla možnost volby taková, jako nyní, určitě bych si zvolila kurs Fotografie II Profi. Vnímam u sebe potřebu “učit se fotit” stále velmi intenzívně a nejdříve bych se tedy chtěla něco naučit a mít stejný pocit a teprve poté něco vystavovat. Každopádně mne moc bavilo prohlíženi fotek účastníku kurzu. A jasně jsem si uvědomila, že nafotit něco do “souboru” není jednoduché.
Sarka Vlckova

Jednoznačně se přikláním k pozitivnímu hodnocení. Pro mne to bylo zatím nejintenzivnější focení mého života. Chtěl bych poděkovat profesionálním lektorům za kvalitní výuku a všem kolegům za bezvadný kolektiv… Doufám, že naše “náhodné” setkání nebude poslední… Přeji příjemný den, víkend, léto.
Zdeněk Kubena

Mě osobně se kurz hodně líbil, protože jsem se dozvěděl spoustu věcí a pochopil jsem aspoň trochu “jak věci fungují” a hlavně jsem se začal dívat na fotografie jinak. Možná jedinou věcí, kterou bych změnil je harmonogram. Protože až po praktickém fotografování mi začalo postupně docházet jak vznikaly fotografie, které jste nám promítal od známých fotografů. Možná to byl váš záměr, aby na to každý přišel sám. Velice si vážím vašeho přístupu, kdy nás ve skupině není 30. Myslím si, že vaše kurzy nabízejí opravdu hodně dobrý poměr “cena/výkon”. Ocenil jsme náměty jak si zřídit amatérské vybavení ateliéru. Stále se pamatuju na větu ze základů fotografie – “čím více víte, tím méně toho potřebujete kupovat”. Myslím si, že se ještě na nějakém kurzu potkáme. S přáním pěkného dne
Pavel Petr

Co se týče kurzu Krajinářská fotografie, tak jsem byla spokojená. Program byl dobře vymyšlený. Líbilo se mi, že jsme neměli ani chvilku na to se nudit. Jenom já osobně bych uvítala více teorie. S pozdravem
Pavla Škulcová

Absolvovala jsem kurz Fotografie I+II. Musím říct, že jednička mi dala opravdu hodně. Konečně jsem si ujasnila a zautomatizovala spoustu technických věcí, které mi předtím nebyly úplně jasné, nebo jsem nad nimi musela dlouze přemýšlet. Výborné je spojené teorie s praxí (domací úkoly), protože si človek vše hned vyzkouši a tím se to lépe vstřebá. Četla jsem předtím spoustu knížek o fotografické technice, ale teprve tehdy, když mne něco “nutilo” si to hned prakticky vyzkoušet, jsem si zapamatovala spoustu toho, co jsem předtim znova a znova po kazdem prečtení zapomínala. S pozdravem a přáním hezkého dne
Svatka Karasová

Děkuji za kurs Fotografie I. Dostal jsem za svoje peníze co jsem očekával. Kurs byl veden z mého pohledu dobře, logicky, měl spád a výuka dávala smysl. Co jsem na kurzu postrádal byl alespoň základ toho, jak by fotografie měla být koncipována – i když částečně byl drobný popis ve skriptech, to je fakt. Pokud je problém čas – což může být – nechalo by o tom mluvit při kontrole domácích úkolů – co bylo – kromě procvičované techniky – dobře i kompozičně apod. Z mého pohledu byl kurs ale velmi dobrý a já za něj ještě jednou děkuji.
Luděk Kábele

Na adresu kurzu Letní fotografické školy mám jen superlativy. Nic, ani zima a deštivé počasí, ani nic jiného, nepřekonalo můj osobní velmi spokojený dojem z celého kurzu. Děkuji tobě za organizaci a program a taky všem ostatním za přátelskou, kolegiální a pohodovou atmosféru. I já se přimlouvám za pokračování a přeji všem spoustu radosti z vydařených fotek!!
Soňa Kritzlerová

Dobrý den, ráda bych opravdu upřímně poděkovala za přístup i cenné rady, neboť jsem se v průběhu kurzů Fotografie I. a II. hodně naučila. Největším poděkovaním snad pro Vás bude, že určitě navštívím ještě některé další kurzy. Další mé poděkování patří Vaší profesionalitě a zaroveň (snad to tak můžu nazvat) přátelskému přístupu při focení svatby. Jsem člověk který se opravdu nerad fotí a tak jsem byla opravdu moc ráda, že jste se zhostil této role a já nemusela být tak nervozní z cizího člověka a přítom jsem věděla, že vše dopadne na jedničku. Opravdu moc děkuji s pozdravem
Markéta Bernardová

Děkuji za velmi příjemně strávený večer v kurzu Noční fotografie a luminografie. Vlastně jsem ani neměla moc představu, do čeho jdu, ale rozhodně jsem si celý večer moc hezky užila a snad (doufám :-)) jsem se i něco naučila a aspoň chvíli si to budu pamatovat 🙂 . Ke koncepci a vedení kurzu nemám připomínky, myslím, že probíhal přesně podle daných možností – měli jsme i vcelku štěstí na počasí a mohli celou dobu strávit venku, takže i to se moc pěkně povedlo.
Hanka Štrosová

Chtěla bych vyjádřit svůj názor na kurz Fotografie I, který končil na přelomu řijen/listopad 2008. Myslím si, že ten kurz je velice dobře veden jak z hlediska obsahu, tak i didaktického. Navíc o odborných věcech dokážete mluvit tak, že to většinou pochopí totální neznalec jako jsem já, ale současně si myslím, že to uspokojí i ty, co už o focení a foťáku něco ví. Jediné, co bych možná malinko změnila, tak to jak byla poslední hodina a ukazovali jsme si ty různé fotografie, tak já bych možná ocenila, kdybychom si říkali co je špatně a co je dobře na „normálních“ fotkách….jinak celkově fakt super. Mějte se fajn!
Silvie Chyťová

Kurz Fotograie I zcela jistě splnil mé očekávání a nebojím se říct, že je i předčil. Především oceňuji, jak se profesionál jako Pavel Matela dokáže „snížit“ na úroveň začátečníka a velice srozumitelně vysvětlit problematiku, jak technickou, tak obsahovou. Děkuji za odborné vedení a kvalitativní posun a budu se těšit na druhé pokračování kurzu. Hezký den
Pavel Gavlas

Jsem opravdu ráda, že jsem na kurz Základy fotografie šla, protože některé novinky, které jsem se dověděla byly takové základnosti, že se divím, že jsem doteď vůbec něco vyfotila. 🙂 Když jsem si cestou z kurzu zkoušela fotit světelné kontrasty, zjistila jsem, že nedám dohromady ani jedno pravidlo. Ale to souvisí s tím, že kdybych věděla, že se ten kurz dá rozložit, tak bych určitě šla na ten delší, kde předpokládám, že se jednotlivé kapitoly hned prakticky nacvičují. Což je asi tak jediné, co jsem na tomto víkendovém kurzu postrádala. Ale to souvisí s tím, že je to na dva dny. To je mi jasné. Taky bylo opravdu fajn, že nás bylo tak málo, protože jsem měla prostor se ptát, na co jsem chtěla a taky že byl čas pro všechny najít na foťáku, co bylo potřeba. Takže kromě toho, že by to příště chtělo rum do čaje na zahřátí:), nemám nic, k čemu bych měla výhradu.
Martina

Chtěla bych moc poděkovat za skvělý víkendový kurz Základy fotografie. O focení jsem nevěděla skoro nic a po přečtení knížek jsem nebyla o moc moudřejší a teď mám pocit, že jsem udělala obrovský skok. Forma kurzu byla ideální (propojení teorie s praxí).
Pavla Dušková

Jednoho nedělního rána jsme si čtyři amáterští fotografové přivstali, abych se zúčastnili jednodenního intenzivního kurzu fotografování ve studiu Pavla Mately. Cíl byl jasný. Rozšířit si obzory našeho oblíbeného hobby a to především v oblasti práce v ateliéru. Pro mne osobně byl tento kurz první zkušeností s fotografickým workshopem. Kromě hrstky zkušeností některých z nás s ateliérovým focením jsme přílišnou znalostí této oblasti neoplývali, nicméně jsme měli alespoň teoreticky připraveno, čemu novému bychom se v našem hobby zhruba chtěli přiučit. Vyzdvihli bychom osobní přístup pana Mately, který řešil přesně to, co jsme chtěli. Vzhledem k nízkému počtu zúčastněných, se nám mohl každému opravdu dostatečně věnovat. Výborná je možnost kurzu na míru. Přínosem byly i praktické rady do fotografického života, jak ty obecně platné, tak i velmi cenné osobní zkušenosti a názory profesionála. Jeden den v ateliéru je opravdu málo na dosažení nějakého výsledku. Přesto bych zmínil, že jsme měli možnost vyzkoušet si focení na různá pozadí s různými technikami nasvětlování, z čehož jsme načerpali řadu teoretických i praktických zkušeností. Zajímavou inspirací pro mne bylo i outdoorové focení s externím bleskem. Celkově bych kurz ohodnil pozitivně. Byl naučný, inspirativní a záživný, s výborným přístupem přednášejícího. Jinak řečeno, stálo to za investovaný čas i peníze a vřele bych jej doporučil všem, kteří tento krásný koníček provozují a chtějí se něco nového přiučit.
Martin Michalov

Chtěla bych ještě jednou poděkovat za organizaci kurzu. Byl to pěkný zážitek, bylo to sice (pro mě) trochu náročnější, ale vůbec nelituju, že jsem jela, právě naopak. Určitě jsem ráda, že v době, kdy jsem se rozhodla něco dozvědet více o fotografování a hledala jsem na internetu nějaké fotografické kurzy, jsem narazila zrovna na tuto firmu. Byla to pouhá náhoda, neboť jsem neměla vůbec žádný přehled v této oblasti, ale náhoda pro mě velmi přínosná.
Jana

Co se týče kurzu ten se mi líbil, dověděla jsem se spoustu věcí o funkcích foťáku i focení, je pravda, že těch informací bylo najednou hodně a tak je postupně vstřebávám. Jaký to bude mít vliv na mé fotky to ukáže čas. Děsně dlouho mi trvá než něco nastavím a tak se spíše nyní zabývám nastavováním foťáku než výběrem motivu. Kurz hodnotím kladně, málo lidí, příjemné prostředí, domácká atmosféra. Díky.
Milada Duffková

Děkuji za vedení kurzu Fotografie I, který byl neobyčejně přínosný, zajímavý a svou výstavbou mě totálně vyhovující. Budu se každopádně těšit na další kurzy, kterých se plánuji účastnit.
Kateřina Baxová

Mám za to že kurz krajiny byl fajn a oceňuji osobní přístup jak Pavla Mately, tak i Davida Hávy, prostě stručně řečeno super atmosféra a i když asi krajina nebude můj šálek kávy, zase jsem se něčemu přiučil a pokud budu chtít fotit takové téma budu vědět co a jak. Sobotní ráno ve 4:00 bylo fakt krušné, ale chápu, že ke krajině tento čas patří a pokud chci na fotce mlhu musím se podle ní zařídit. Celkové hodnocení je kladné a určitě se napříště rád zúčastním nějakého dalšího kurzu. Mějte se fajn s pozdravem
Otto Kodrlík

Jsem rád, že atmosféra kurzu byla taková přátelská, skoro mi až na to to slovo kurz přijde moc drsný. Hodně věcí jsem si zase ujasnil, stává se mi totiž, že někde něco přečtu a pak si to nezkusím a zase to zapomenu a když to potřebuji, tak si na to nevzpomenu. Takhle jsem si hned mohl vše vyzkoušet. Taky jsem si odnesl duležitá rozhodnutí, o kterých jsem dlouho přemýšlel proč a jak vlastně jsou. Jako že nemá cenu chodit na výlet a fotit, ze musím jít buď na výlet a nebo jít fotit. Když kouknu zpět, tak ty hezčí fotky co mají něco do sebe jsou právě z teěch cest, kam jsem šel jen za focením. Ještě jednou díky za pro mne nové i staré informace, které už v mojí hlavě nebyli a zase jsou. S pozdravem
Aleš Kaiser

Na kurz Krajinářská fotografie jsem jel s jistým očekáváním a představami co se chci naučit a možná i to, co bych chtěl vyfotit. Realita byla jiná a jsem rád, že tomu tak bylo. Lektor Pavel Matela má svůj přístup a svůj způsob výuky i humoru, na který si musí člověk sice chvíli zvykat, ale když to pochopí, nemá to chybu. Učí lidi přemýšlet a říká věci, tak jak jsou či nejsou. Mohl bych pokračovat v dalších věcech, které jsem si odnesl. Kromě toho jsem si uvědomil další možnosti využití blesku a nasvícení v krajině a další techniky. Co mi trochu chybělo, bylo třeba více teorie v oblasti kompozice, různých technik či “triků”. Další, co bylo pro mne trochu rušivé, bylo promítání všech fotek všech absolventů, protože 700 či 800 fotek bylo opravdu dost. Osobně si myslím, že by bylo lepší, kdyby se neprošly všechny, ale vybraly se od každého absolventa náhodně jen některé, které by se více rozebraly a ukázaly se na nich typické chyby (obecné i individuální). Jinak chci říci, že pokud to bude možné, rád bych se některého z dalších kurzů zúčastnil a to denního či vícedenního. Kurz, který jsem právě absolvoval mi hodně dal a myslím, že mne může posunout dál, ale to už je o něčem jiném.
Pavel Uxa

Mne ten základní kurz dal, co jsem potřebovala, tak nějak mě do toho vpravil a nadchnul, byli pro mě důležité ty věci ohledně ovládání a tak. Takže já jsem byla naprosto spokojená a bylo mi milé, že jsem všechno pochopila. S pozdravem
Sona Hoffmannová

Kurz základy fotografie byl naprosto skvělý a výklad Pavla Mately byl srozumitelný. Perfektní bylo, že jsme si vše hned ukázali na našich fotoaparátech. Pavel Matela ukázal svojí profesionalitu nejenom jako fotograf, ale i také jako lektor, což mě příjemně překvapilo. Nové poznatky a informace určitě okamžitě využiji a věřím, že to nebyl poslední kurz, který jsem v Matela Studiu absolvoval, i když je to pro nás fotografy “amatéry” z podhůří Beskyd trošku dál, vím, že se to vyplatí!!!!
Jan Hrachovec

Z kurzu Portrét I jsem si odnesl spoustu užitečných rad, nápadů a informací. Jeho koncepce se mi jeví jako povedená. Na začátku probrané zdroje světla a jejich vytvoření a základy exponometrie jsou využity při přípravě osvětlení scény a následné práci s modelem. Nejdelší čas je věnován osvětlení a fotografování modelu což považuji za velmi přínosné. Na konci jsme dostali na výběr zda pokračovat ve focení či si prohlédnout fotky. S odstupem bych bral spíše komentář lektora k vytvořeným fotografiím. Před “vpuštěním posluchačů” na model by možná bylo dobré kdyby lektor naaranžoval a vyfotografoval jeden ukázkový portrét od začátku do konce (od umístění modelu do scény přes nasvícení, proměření, doladění detailů, vyfotografování několika snímků až po výběr toho nejvhodnějšího, jednoduchou úpravu fotografie a její zhodnocení).
David Zachoval

Každému, kdo si koupí foťák a je vyděšený z toho, co všechno na něm jde nastavit a nechápe příručku, doporučuji kurz “Základy fotografie”. Nejen že jsem se naučila, co všechno ve foťáku mám, rozumět příručce, ale hodně věcí, které se týkají focení samotného. Znám ve svém okolí několik lidí, kteří mají pěkný foťák a fotí jen na automat ( tak bych dopadla zřejmě i já, pokud bych nešla na kurz ) a věřte, že je to vážně škoda. Nechci tvrdit, že jsem hned začala fotit jako profesionál, ale vím, co od jaké fotky chci a co bych měla udělat, aby se vydařila. Všem srdečně doporučuji.
Věra Červenková

Velmi doporučuji kurz Základy fotografie, protože jeho struktura je ucelená a dobře srozumitelná. Nejvíce oceňuji, že Pavel ví kde je a kam směřuje své žáky. Ukáže vám, co je důležité, čeho netřeba si všímat a na co je třeba se soustředit. Pokud váháte mezi víkendovým a dvouměsíčním kurzem, jednoznačně doporučuji dvouměsíční. Pokud jste jako já z časových důvodu nuceni navštívit kurz dvoudenní, i ten stojí jednoznačně za absolvovaní. Jediné co vytýkam je provedení obdržených skript – zasloužili by si jazykové a typografické korekce – latex by jim slusel urcite vice.
Martina

Když jsem přemýšlela, co do referencí napsat, pořád mi probíhalo hlavou jediné slovo, a to super. Ať se na průběh kurzu dívám z jakéhokoliv úhlu pohledu nemohu se zbavit dojmu, že tento kurz mi dal mnohé. Samotné probíhání výuky bylo na vysoké úrovni. Probrali jsme základní věci, které jsou náplní tohoto kurzu. Nejednalo se však jen o teoretický přednes, ale hlavně vše bylo uvedeno na příkladu pro lepší představivost. I samotné kroky jsme si zkoušeli na svých fotoaparátech. S tímto souvisí i další věc, jež bych hodnotila kladně, a to samotného lektora. Ten se vždy řídil velmi známým mottem, že v jednoduchosti je síla. Naučil mě (a myslím, že nejen mě), že fotoaparát není příšera, která by mě sežrala za použití manuálu, ale spíše naopak. Ukázal nám, že fotografie není jen záběr „babičky před hradem“, ale i jiných (mnohdy důležitějších) věcí. Závěrem chci říct, že tento kurz byl pro mne velkým přínosem. Teď vím, že než něco vyfotím musím si položit otázku – Nešlo by to vyfotit třeba trochu jinak?
Šárka Votavová

Myslím si, že kurs byl vynikají. Nejvíce mě zaujal lektorův postoj a přístup k focení a hlavně jeho spontánní reakce při náhodném fotografování dětí i ve studiu. Cením si toho, že jsem mohl vidět i toto „zákulisí“. Určitě, jakmile budu mít čas a prostředky, přijedu na další kurz noční fotografie.
Jan Salajka

Takřka 100% pozitivně jsem hodnotil kurz Fotografie I. Byl velmi přínosný pro mě jako začátečníka. Fotografie II mě již neoslovil tolik. Podle mého je zbytečně moc času věnováno utváření souborů. Samozřejmě to jistý přínos pro účastníky má, ale času ztrávených nad fotografiemi se mi zdálo opravdu hodně. Možná by bylo zajímavé kurz zpestřit jednu dvouhodinovku společným focením venku. Co se týká formy podání informací a přístupu, tak jsem byl opět velmi spokojen. Ať se daří
Petr Šebek

S fotografickým kurzem Fotografie I jsem byla velmi spokojena, řekla bych, ze přímo předčil moje očekávání. Takže jsem bez váhání absolvovala i kurz Fotografie II, který v podstatě zdvojnásobil moje vědomosti z předchozího kurzu. Oba kurzy byly nabity informacemi, ze kterých čerpam dodnes a v žadném případě nelze upřít snahu lektora opravdu neco naučit. Je mi líto pouze toho, že to skončilo.
Jitka Ducháčková

Fotit jsem začal v září 2007. Chtěl jsem si ujasnit spousty věci ohledně fotografování a tak jsem se rozhodl absolvovat kurz Fotografie I a musím říct, že očekávání splnil. Rozhodně mě už první díl kurzu Fotografie naučil také dívat se na svět trochu jinak – přes objektiv (a někdy jsou to pohledy dost neobjektivní), a také proto se už chystám navštívit kurz Fotografie II. Ale vychvalování bylo dost. Myslím, že nejlepší recenzí pro školu Pavla Mately bude, když posoudíte některé mé fotky. http://www.fotoaparat.cz/index.php?r=25&rp=0&gal=vis&galvis=7369642
David Martínek

Kurz byl pro mne určitě přínosný. Myslím, že měl dobře promyšlenou náplň a splnil má očekávání. Děkuji a nashledanou.
Věra Hadžegová

Oproti jiným komerčně nabízeným kurzům mě velmi potěšil přímý a osobní přístup, také vzhledem k malému počtu účastníků a “domácké” atmosféře ateliéru. Lektor se také proto mohl podrobněji věnovat přímo mým potřebám a nedostatkům, což se u masových kurzů dá zvládat velmi obtížně. Dále mi mnoho cenných informací dala krátká projekce snímků od známých fotografů, které podrobně lektor rozebral a následná diskuze nad snímky byla velmi podnětná. www.danafoto.webzdarma.cz
Dana Paulová

Absolvovala jsem kurs Fotografie I. a s jeho strukturou a kvalitou výuky jsem byla velmi spokojena. Díky tomu jsem si následně vybrala jednodenní workshop zaměřený na Portrét, který mi (jakožto úplnému začátečníkovi) poskytl spoustu informací, jak postupovat, pracovat se světlem a čeho se vyvarovat při focení objektu v ateliéru. Základní kurs Fotografie I. mi poskytl vyčerpávající škálu informací a zasvěcení do celkové problematiky focení. Kurs a přístup lektora plně splnil má očekávání.
Jana

Rok 2005: cena velmi dobrá, počet účastníkov do 5 – ideálný stav. Možno sa individualne věnovat v maximálnej miere každému z účastníkov kurzu. Osobně si myslím, že tématika portrét je náročná, asi na dva dni samozrejme za vyššiu cenu kurzu.
Rok 2006: cena dobrá / dtto ako rok 2006 /, overeny pocet ucastnikov do 5. Obdobny kurz sa poriada aj v Liptovskom Mikuláši – fotoškola Poprad, ale pri inom pocte účasnikov kurzu a inej cenovej relacii.
Stanislav Dulla

Kurz základů fotografování, který jsem absolvovala, byl velmi zajímavý, zábavný a užitečný. Získala jsem spoustu praktických informací a typů, které od té doby používam v praxi. Přesně to jsem potřebovala. Vřele všem doporučuji.
Olga

Fotografie mě provází relativně dlouho a neustále se přesvědčuji, že: “vím, že nic nevím”. Na začátku a v průběhu 90. let byly mými náměty sport, příroda, později jsem se pokusil o “krajinnou reportáž” a fotografie lidí. Vždy mě však lákala skutečná potrétní fotografie (ať již ateliérová nebo v exterieru), kterou považuji za velmi náročnou. Sportovní fotografie vyžaduje dokonalou znalost fotografovaného odvětví, schopnost předvídat a v dnešní konkurenci špičkové technické vybavení. Fotograf přírody nebo krajiny musí být vybaven nekonečnou trpělivostí a alespoň solidní fyzickou kondicí. Klasická reportáž je, mimo jiné, závislá na autorově odvaze. Ve všech zmiňovaných oblastech je fotograf závislý na okolních podmínkách, hledání a schopnosti nacházet. Portrétní fotografie jde ještě o kousek dál – pracuje s osobností, s člověkem, který ví, že je fotografován. Umění vytvořit portrét člověka “takového, jaký je” se ale asi naučit nedá… . Dá se však naučit mnoha prostředkům, které mohou vést k cíli.
Nějakou dobu jsem hledal, KDE se učit. Zaujala mě nabídka Pavla Mately a absolvoval jsem kurzy Potrét I a Portrét II v jeho atelieru. Bylo to přesně TO, co jsem hledal – malá skupina lidí, osobní přístup, výborně vybavený ateliér a v neposlední řadě, velmi příjemná cena kurzu. Kurz sestával kromě výkladu, samotného fotografování také z promítání portrétů vytvořených jak klasiky portrétní fotografie, tak i portrétů mladých autorů a diskuse k nim. Ačkoli Portrét I obsahoval mnohé “samozřejmosti” a informace, které pro mě nebyly nové, doporučuji ho i fotografům zkušenějším v jiných oblastech než je portrét. Jak říkal lektor kurzů Pavel Matela, téměř vše se dá vyfotografovat doma za použití halogenů z Bauhausu nebo bazarových blesků. To je pravda a i to tak praktikuji, ale chtěl jsem si zkusit fotografovat v profesionálně vybaveném atelieru a jsem rád, že jsem tak učinil.
A jestli se změnilo moje fotografování po absolvování kurzů? Ano, aniž bych o tom příliš přemýšlel, často se přistihnu, jak se snažím aplikovat rady a informace, které jsem v nich získal.
Michal Sekyrka

Kurz nočního focení se mi moc líbil a to ze dvou důvodů. Jednak vlastní náplní kurzu, ale hlavně osobním přístupem, kdy jsem měl možnost ptát se a konzultovat otázky technické i estetické. S přáním Dobrého světla
Karel Prskavec

Děkuju za uspořádání kursu Krajinářská fotografie, dlouho jsem něco podobného hledala. Stále ještě zpracovávám všechny informace, které jsem si odnesla. Kurs se mi moc líbil a myslím, že předané informace byly naprosto vyčerpávající a z mého pohledu velmi dobře předané tak, že jsem byla schopná nové informace vnímat, chápat a skládat si je k sobě. Cením si trpělivosti Pavla Mately při stopadesátém zodpovídání našich stupidních otázek :-). Neměla jsem žádná očekávání, ale vracela jsem se maximálně spokojená. I prostředí bylo zvolené tak, že jsme všichni k sobě měli tak nějak blíž. Těším se na další kursy, snad příští rok vyjde Letní škola fotografie. Mějte se krásně a ještě jednou děkuju.
Pavlína Kotzová

Kursy výtvarné fotografie Matela Studia jsem našla díky malému inzerátu na netu. Jako úplná začátečnice jsem nejprve musela projít úvodem zaměřeným na Základy fotografování. Pak jsem se už zúčastňovala víkendových workshopů zaměřených na různá témata–krajina, portrét a noční fotografie. Tady jsem nejvíc ocenila osobitý a komplexní přístup učitele a jeho otázky. Hodnotné a zábavné byly společné konfrontace vlastních fotek a komentované prezentace děl české i světové fotografie. Negativní je na ateliéru Matela Studia to, že čas tu běží strašně rychle a tak by se hodil vždy ještě následný společný seminář účastníků s rozborem úkolu na zadané téma. Pro mě je focení s Pavlem Matelou a ostatními účastníky dílen něco jako focení ve 4D.
Markéta Novotná

V první řadě bych chtěla poděkovat za kurz Fotografie I. Opravdu hodně jsem se toho od naučila a do skript se koukám neustále. Líbil se mi koncept kurzu i způsob výkladu. Už teď se těším na Fotografii II. Hezký den
Klára Cimburová

S kurzy Krajinářská fotografie a FOTORAFIE II jsem byla moc spokojená. Vyhovovala mi vstřícnost lektora a to, že s chutí vysvětloval problém třeba stokrát. Nejvíc se mi líbilo, že většinu času jsme věnovali praxi a focení a to mi dalo asi úplně nejvíc. Když si to člověk může vyzkoušet hned, to je pak zkušenost k nezaplacení. No a v neposlední řadě se mi líbí přístup lektora k “učení”. Je na něm vidět, že je do focení zapálený, že ho to baví a “nehustil” do nás jen naučenou učebnici.
Míša Vančurová

Na začátku tohoto roku jsem absolvoval v ateliéru Pavla Mately dvouměsíční kurz Fotografie II. Po všech stránkách mě příjemně překvapil. Předně osobním přístupem lektora možností se realizovat na zvoleném tématu. Lektor nás na jedné straně upozornil na formální chyby při zpracování tématu, na druhé pak nechal prostor k osobitému přístupu ke zpracování. Práci a diskuzi nad přinesenými fotografiemi vhodně kombinoval s výkladem různých témat a praktickými exkurzy do různých oblastí fotografie a přístupů k ní. V neposlení řadě je třeba zmínit menší počet účastníků kurzu, a tedy osobní přístup ke každému. A také příjemně zařízený ateliér. Osobně mohu tento kurz doporučit všem, kteří chtějí získat povšechný přehled ve fotografii a získat kvalitní portfolio souboru vlastní tvorby.
Dan Hrdinka

Kurz Krajinářská fotografie mi přinesl spoustu zkušeností a setkání s lidmi, kteří byli naprosto super zajímavý. Tudíž nemám co dodat, neb i vysvětlení užití přístroje a dalších detailů při nastavování expozice pro mě bylo pro mě naprosto užitečné, neb čtení knih a manuálů mi takové zkušenosti není schopné dát.
Bára Záhorová

Zúčastnil jsem se dvou kurzů vedených Pavlem Matelou. Základní kurz fotografování v Praze byl pro mne důležitý, protože patřím mezi lidi, kteří jen velice obtižně čtou a soustředí se na informace z technických návodů a odborných příruček pro fotografování. Tím, že jsme se prakticky z týdne na týden učili zvládat jednotlivé funkce fotografování, vstřebal jsem je do sebe i já. Další výhodou kurzu bylo, že si člověk během něj našel i sám témata, kterým se při fotografování chce věnovat a pro jejichž focení snad má i jakési předpoklady. Dále jsem se zúčastnil krajinnářského víkendového kurzu ve Sněžném. Byl to příjemně prožitý víkend a zároveň poučný. Hned v praxi jsem se naučil fotit krajinu v různých denních dobách. Termín kurzu byl výborně naplánován, proto se fotilo za podzimního sluníčka, jednoho z nejlepších světel, které v naší krajině lze dosáhnout a navíc ve velmi přívětivě krajině. Na kurzu jsem si vyzkoušel i několik krajinářských experimentů, kterým se sice nebudu příliš věnovat, ale které určitě byly zajímavé. Stejně zajímavé a hlavně přínosné bylo například fotografování.
Tomáš Brzobohatý

Pro mne byl kurz skvělý, velmi inspirativní. Uvědomila jsem si především, jak je důležitá schopnost tzv. fotografického vidění, naučila jsem se, co znamená termín “zakomponovat”, to vše se snažím rozvíjet.
Mirka Nečasová

U pana Mately jsem dělala kurz Fotografie I a Fotografie II. Tím, že je kurz spojen i s praktickými cvičeními, tak se mi dařilo probíraná témata pochopit a použít je v praxi. Pochopila jsem co mám se svým fotoaparátem dělat, aby dělal to, co chci já a ne něco jiného. Probíraných témat je opravdu dost, ale hodiny jsou vedeny tak, že člověk neodchází s hlavou plnou teorie, se kterou si potom neví rady, ale naopak s chutí vše aplikovat a následným zjištěním, že to funguje. Po přečtení několika knih jsem sice teoreticky věděla, co bych asi měla dělat, ale nevěděla jsem v praxi jak na to. Po absolvování kurzů to najednou bylo jednoduché. Velmi oceňuji, že kurzy se dělají na individuální úrovni, tzn. že není velký počet účastníků. Pan Matela s námi ochotně trávil víc času, aby nám vysvětlil vše, co nás zajímalo a zodpověděl všechny naše otázky. Jeho přístup je skutečně o tom, že nás chtěl něco naučit, ne s námi pouze udělat kurz, který jsme si zaplatili. Když se teď, po absolvování kurzů, pouštím do focení tak je to opravdu s pocitem, že vím co dělám, vím, jak se postavit k daným světelným podmínkám, co má a nemá smysl vzhledem k mému vybavení a hlavně mám představu, co na snímku budu opravdu mít. Je to mnohem tvořivější a radostnější práce. Vřele doporučuji.
Milena Bildová

V porovnání s jinými kurzy jsou kurzy Matela Studia daleko nejlepší. Doporučuji nezvyšovat počet účastníků a na kurz Krajinářské fotografie jezdit někam blíže. Před měsícem jsem se vrátil z Peru a Bolivie. Měl jsem D 200 a znalosti z kurzu mi hodně pomohli ! Některé fotky jsou docela pěkné.
Josef Peterka

Na hodinách strávených v kurzu FOTOGRAFIE I jsem si cenila třeba toho, že se nám lektor věnoval ne jako skupině, ale jako jednotlivcům, kteří mají odlišné potřeby při výuce. Kurz byl zajímavý, zábavný a dobře připravený. Možná nejlepší reference bude, že bych v nich chtěla pokračovat.
Jana Kovářová

Napsat názor na fotografické kurzy pořádané Pavelm Matelou mi dělá velkou radost, stejně jako jejich navštěvování v létě. Před jejich absolvováním pro mne byla fotografie “pouhým” zachycením okolí či situace. Na kurzech jsem zjistila, že s fotografií si lze hrát, je pro mne tvořivou činností s nekonečnými možnostmi. Vyhovovalo mi vše, lektorovo vysvětlení technických složitostí pochopitelným způsobem i pro mne laika , počet studentíků v kurzu, praktické hodnocení domácích úkolů a výtvorů. V neposlední řadě musím říci, že velice silným dojmem na mne zapůsobila osobnost pana učitele. Obdivuji jeho člověčí přístup k lidem a to u každého z nás nalezl nějaký ten fotografický poklad, který dokázal pochválit a ocenit. A jeho nezapomenutelná věta “Proč jsi tohle fotil/a?”, pro mne velice posouvající.
Radka Čapková

Fotografický kurs portrét II jsme absolvovali ve skupince 4 lidí. Průběh kurzu a jeho celkový přínos hodnotím velmi pozitivně. Celková struktura vzhledem k nutné teorii a především množství praktických kroků byla zcela vyhovující. Myslím, že za jeden den jsme se dozvěděli hodně nového a poznatky z kurzu teď při focení portrétů hojně využívám. Ocenil bych také poměr cena / kvalita – kterou považuji v případě tohoto kurzu za velmi výhodnou.
Milan Deutsch

Technická a umělecká profesionalita lektora, který vede kurzy je velice inspirující. Vzhledem k tomu, že jsem v předešlé době absolvovala i jiné fotografické kurzy, mám možnost srovnání a do atelieru Matela Studia se budu vždy vracet velice ráda. Individuální přístup ke každému z účastníků, kteří se také snaží být fotografy, mě osobně velmi pomohl k získání fotografického sebevědomí a získané vědomosti jsem tak mohla zúročit i ve své profesi produkční. Oko Pavla Mately je velice citlivé a vždy odhalí sebemenší detail i chybičku. Vždy jsem se těšila na někdy i nemilosrdný soud svých prací. Ale právě díky tomu, jsem dnes tam kde jsem. Začínám mít svoji klientelu a moje práce se líbí. Jediné co mohu kurzům vytknout – je jich málo.
Renata Charvátová

Z kurzu Temná komora jsem opravdu nadšená. Od doby, co jsem našla ve skříni manželův zvětšovák, jsem si chtěla sama zvětšovat čb fotografie, ale v okolí nebyl nikdo, kdo by mi poradil jak na to. I po přečtení pár návodů jsem nenašla odvahu. Po kurzu s Terezou Kabůrkovou už vím, že to v zásadě není žádná věda, a že je potřeba spíše nasbírat zkušenosti při vlastním zvětšování. Navíc jsme se dozvěděli i něco o technice nadržování, což jsem ani nečekala. A určitě i toto časem vyzkouším. Bohužel jsem ještě neměla šanci se zavřít v komoře, protože mi chybí pozitivní vývojka a v našem městečku už fotochemie vymřela. Já mám tedy jen pozitivní hodnocení kurzu a nedokážu říct, že by šlo něco doplnit nebo vylepšit. Mě dal kurz vše, co jsem od něj očekávala. Spíše ještě něco navíc. Ač je Tereza zkušený profesionál, dokáže problematiku vysvětlit úplným začátečníkům jako jsem já.
Katka Hanušová

Absolvoval jsem u Matela Studia dva kurzy: Portrét I a Portrét II, s následujícími postřehy.Je velmi sympatické, že zvláště první kurz od elementárních věcí postupuje k složitějším, čímž každému umožní naučit se něco nového a “neztratit se”. Součástí prvníhu kurzu jsou i stručná skripta, velmi vítaná, jinak by si člověk musel dělat poznámky. Na rozdíl od mnoha jiných nabídek se kurzu účastní menší počet osob (kolem 5) a probíhá v mírně neformálních duchu, což umožňuje každému hojně se ptát a realizovat své nápady. K průběhu kurzu bych měl následující návrh: Ještě více zdůrazňovat klasické chyby v žánru, ať už v průběhu výkladu, realizace (focení), tak na závěr při hodnocení.
Jan Kočvara

Kursů Pavla Mateli jsem se zúčastnila dvakrát, Kurs Základy fotografie a Krajinářská fotografie. Vždy jsem se naučila něco nového, a nebo se mi jak se říká “rozsvítilo”. Krajinářská fotografie se konala na Vysočině. Byla jsem na kurs velmi zvědavá, a můžu řici, že mě nezklamala. Vysočina je velmi fotografická. Během kursu se mi podařilo několik fotografíí, které jsem ještě neudělala, a moji známí, kteří znají moji tvorbu, mi je pochválili.
Petra Kuchařová

V květnu 2006 jsem se zúčastnil dvoudenního fotokurzu pořádaného p. Pavlem Matelou. Fotokurz byl zaměřen na téma Krajina a celý proběhl v malebné přírodě okolí Žďáru nad Sázavou, obec Sněžné. Lidé, kteří se fotokurzu účastnili přijeli z různých koutů České republiky. Fotografické vybavení účastníků bylo velmi různorodé, od fotoaparátů klasických zrcadlovek až po současné High tech digitální zrcadlovky. Bylo zajímavé sledovat trendy ve výbavě a porovnávat výsledky fotografií klasických filmových a digitálních fotoaparátů. Každý z nás totiž přivezl i tu svoji „tvorbu“, bylo inspirující prohlížet fotky a poslouchat názory; přitom Pavel zhodnotil + / – každého záběru a dal doporučení. Osobně se mi kurz velmi líbil, zkoušeli jsme například netradiční záběry nebo práci s expozičním kontrastem. Používali jsem také blesk a hledali nejvhodnější expoziční čas a sílu záblesku. Snad jen všem budoucím účastníkům kurzu bych poradil, aby si s sebou na kurz pokud možno vzali rovnou digitální fotoaparát a stativ. I když samozřejmě klasický filmový fotoaparát má své kouzlo a někdy i přednosti (sám digitální fotoaparát zatím nemám), digitální zrcadlovka má tu ohromnou výhodu, bude to pro vás snažší, svoji práci vidíte okamžitě, můžete expozice různě testovat a přitom vidět výsledek okamžitě.Závěrem bych rád doporučil všem zájemcům o fotografování, zejména pokud začínají s fotografováním, aby navštívili některý z fotokurzů Pavla Mately. Dále mohu Pavla doporučit, pokud byste potřebovali udělat, zvětšit nějakou důležitou fotografii, třeba i ze starých černobílých filmů, jeho fotky a fotopráce jsou skvělé.
Aleš Pešek

Kurz krajinářské fotografie byl výlet na který rád vzpomínám a který bych určitě někdy podniknul znovu-naučil jsem se pracovat s fotoaparátem, což jsem do té doby neuměl, ale z hlediska krajinářské fotografie jsem toho bohužel moc nepochytil. Kurz byl fajn, poznal jsem zajímavé lidi a zajímavé místa, ale za těch pár dní je skoro nemožné se tomu naučit. Fotografii se chci věnovat i nadále a proto chodím do prvního ročníku šestisemestrální školy fotografie v Brně a ani od toho nečekám nějaké zázraky. Je to věc kterou se prostě člověk musí učit celý život.
Michal Petr

U Pavla Mately jsem absolvoval kurz Portrét I a II a víkendový kurz Krajinářské fotografie. Už jenom počet absolvovaných kurzů nasvědčuje tomu, že jsem byl spokojený. Asi největší klady vidím v malém počtu uchazečů, v mém případě u ateliéru 2-4 frekventanti, a neformálního přístupu a tomu odpovídající “domácí” atmosféře, která ovšem nebyla překážkou k získání pro mě cenných poznatků a praktických zkušeností. Ale abych nepěl jen chválu, tak si musím taky trošku rýpnout. Ten malinkatý kaz jsou čekací doby na kurz a pouze velmi orientační termíny uvedené na internetových stránkách. To ovšem nic nemění na tom, že mohu kurzy vřele doporučit. To čekání se vyplatí.
Michal Lešek

Kurzy, kterých jsem se zúčastnila, byly pro mě velkým přínosem. Na kurzech jsem zejména oceňovala malý počet účastníků a s tím spojený individuální přístup lektora ke každému účastníku. Kurzy splnily má očekávání a vždy na ně budu ráda vzpomínat.
Martina Burešová

Na kursech Pavla Mately oceňuji osobní přístup, který je dán malým počtem účastníků. Lektor kursu má shovívavý postoj vůči chybám začátečníků, což přispívá k rychlejšímu osvojení základů fotografie. Všechny kursy, zvláště ty výjezdní, jsou v neposlední řadě příjemně ztráveným volným časem s příjemnými lidmi.
Jaromír Adamec

Jakožto amatér-fotograf jsem chtěla více porozumět principům focení, abych se nespoléhala pouze na automat a vytvářela diky tomu kvalitnější fotografie. Pan Matela se k nam ovšem nechoval jako k tupcům, kteří nikdy nedrželi dobrý fotoaparát v ruce, ale ochotně nám odpovídal i na ty nejhloupější otázky a vysvětloval vše dopodrobna a hlavně srozumitelně. Byl vždy vstřícný, nedbal na čas a věnoval se nám, dokud nebylo dané téma dostatečně probráno a pochopeno. Tento kurz byl pro mě rozhodně užitečným přínosem a dnes mohu říci, že znám všechny funkce sveho fotoaparátu a fotím už jen na manuál.
Bára Kousalová

Kurz se mi líbil. Jako úplný začátečník jsem se naučila spoustu věcí, o kterých jsem předtím neměla ani tušení. Velmi pozitivní bylo i to, ze nás bylo málo a ze to nebyla učebna přeplněná studenty sedícími v řadě za sebou, dále osobní přístup a možnost okamžité konzultace vlastních výtvorů. Pozitivní je určitě i cena. Kurzy nejsou předražené a na Prahu myslím velmi přijemné.
Renata Kroupová

Díky kurzům Fotografie I. a Fotografie II. jsem se naučila zacházet s fotoaparátem v manuální poloze, a tak už konečně nemusím používat pouze automatiku, která byla do té doby mým jediným pomocníkem při focení. Přístup pana Mately byl stoprocentní a vstřícný, vždy byl schopný odpovědět na jakýkoli dotaz, a neustále se snažil poradit nám jak a v čem se zdokonalovat. Těším se na další spolupráci. Velmi děkuji.
Lucie Holcnerová

Nový pohled – tak by se dalo rychle dvěma slovy charakterizovat to, co jsem si odnesl, když jsem přišel na první fotografický kurs. Nový pohled na lidi – byl to kurs portrétní fotografie. Na to, že tím, že je fotím, vstupuji do jejich soukromí a to není samozřejmost. Učí mě to pokoře před nimi a to, že k těm, které fotografuji musím být citlivý a ohleduplný a že ne vše, co bych chtěl vyfotit, mi vyfotit dovolí a musím to respektovat. Nový pohled na světlo – možnosti svícení s využitím ateliérových světel, osvětlení předmětů, měření světla a využití dynamiky záznamového materiálu a kombinace přirozeného a umělého světla. Nový pohled na tvorbu vůbec – že objektem fotografování není jen všechno to, co je vidět, ale často to, co je pod povrchem a na povrch prosvítá. A pokud se toto NĚCO prchavého podaří zachytit, může vzniknout neopakovatelná fotografie. Nový pohled na sebe sama – že fotografie je z velké části odrazem toho, co je ve mě, protože můžu mít před objektivem krásnou krajinu s nádherným světlem nebo model(ku) s charizmatem, ale udělat tuctové fotografie a nebo tam mít “obyčejného” člověka a udělat krásnou fotografii, která odhalí kousek jeho/její osobnosti a ne jen to, jakou má tvář. Ten rozdíl je totiž ve mě.
Petr Hodec

Kurzy Pavla Mately jsem našla na internetu zcela náhodou a přihlásila jsem se na Základy fotografie. Má zkušenost s fotografováním byla čistě laická a o to více mi kurz dal. Ohromně jsme si vážila osobního a velice milého lektorova přístupu. Nedělalo mu problém trpělivě odpovídat jak mé otázky, tak otázky zkušenějších účastníků. Navázala jsem pak dále víkendovým kurzem Krajinářská fotografie, což byl velice příjemně strávený víkend v přírodě a s foťákem v ruce. Zatím posledním kurzem, kterým jsem u Pavla prošla, byla Noční fotografie, což bylo objevení zcela nového a velmi zajímavého světa… Vřele doporučuji všem, kteří ocení individuální přístup za příznivou cenu a tímto lektorovi děkuji.
Markéta Ondrová

Kurz noční fotografie a luminografie se mi velice líbil … oslovilo mne přátelské pojetí a srozumitelná komunikace, ale především krásná práce v terénu. Díky moc za čas a nápady. S přáním dobrého světla.
Dan Bohuslávek

Chtěla bych poděkovat za pro mne velice přínosný kurz Krajinářská fotografie. Přesto, že spoustu informací stále vstřebávám, postupně mi dochází, co vše mi kurz přinesl a že splnil mé očekávání. Na naší skupině bylo krásně vidět, jak vysvětlování profesionála chápe mužská a ženská část zúčastněných. Velice oceňuji vysvětlování lektora zvláště pro nás, měně chápavé. Na kurzu se mi líbila domácí atmosféra, teoretická a praktická část, cenné rady…..jen toho bylo najednou hodně a málo času vše pořádně vyzkoušet. Ale to myslím, že od toho jsou kurzy Fotografie I a II. Tak že v podstatě nemám žádnou výtku k super fotovíkendu. Jen vím, že se mám ještě hooodně co učit a budu ráda, když se mi v budoucnu podaří navštívit nějaký další z vašich kurzů.
Markéta Solníková